با حضور دبیر کارگروه مد و لباس وزارت ارشاد برگزار شد:

نخستین جشنواره طراحی لباس و تولیدکنندگان پوشاک ایران گامی جدی برای پایداری مد و لباس

 

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری«عصر گفتگوی قلم»اولین جشنواره طراحی لباس و تولیدکنندگان پوشاک ایران روز شنبه ۹ دی ماه 1396 در مرکز هما یش های بین المللی صدا وسیما به دبیری «سیروس غفوریان فر» و با حضور دکتر«حمید قبادی» مشاور وزیر و دبیر کارگروه مد ولباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،«گلگون تکینن» و« نیهال بولکول»مدرسان دانشگاه آیدین ترکیه،«استاد هاکان کورت»،دکتر «وحید محمدی»عضو هئیت علمی دانشگاه قائمشهر ، دکتر «روح الله باقر زاده» و جمعی از تولیدکنندگان پوشاک ایران برگزار شد.

 

مشتریان محدود شبکه های اجتماعی به معنی داشتن یک برند نیست

 

«قبادی» مشاور وزیر و دبیر کارگروه مد ولباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تبریک برگزاری این رویداد مهم گفت: قانون مد ولباس سالهاست که به تصویب رسیده وبراساس مصوبه مجلس شورای اسلامی بنا نهاده شده است و به همین خاطر موضوع طراحی ،خلق اثر ،فکر و اندیشه در حوزه لباس مورد احترام قرار گرفت،چرا که پیش از این ما مرجع و نهادی را نداشتیم و می توان گفت در سالهای اخیر با ساز و کار مناسبی این رویداد فرهنگی  به شکل قانونی و سامان یافته در کشور اجرا می شود.

وی افزود: جشنواره و آئین نامه هایی به تصویب رسید که چارچوب طراحی و مدسازی را در کشور شکل داده و در پنج سال گذشته موضوع مد رادر کشور به یک جایگاه قابل توجهی  رسانده است.

دکتر «حمید قبادی»تصریح کرد: مد ولباس به عنوان عناصر مهم تشکیل دهنده در کشور محسوب می شود، اما    زمانی می توانیم ادعا کنیم دارای فرهنگ غنی هستیم که از داشته های خودمان به شکل هدفمند با چارچــوب تعریف شده بهره مند شویم.
مشاور وزیر و دبیر کارگروه مد ولباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص ایجاد برند قدرتمند اظهار داشت:یکی از مهمترین روش ها ایجاد برند های قدرتمند در کشور است،اما متاسفانه به رغم تلاش های گسترده از برندهای کافی برخوردار نیستیم ؛داشتن یک مسیر کامل، وجود ابعاد مختلف در ساختار یک برند اصلی است که باید به آن توجه شود.

«قبادی» ادامه داد:اینکه در شبکه های اجتماعی دنبال کننده دارید به نظرم کافی نیست ؛چراکه مجموعه ای از اقدامات وتاثیرات را باید کنار هم قرار دهیم تا یک برند قدرتمند را داشته باشیم .هر زمانی به این‌مسیر رسیدیم می توان گفت مد ساز ودر جریان مدسازی کشور تاثیر گذار هستیم؛بنابراین مشتریان محدود شبکه های اجتماعی به معنی داشتن یک برند نیست،بلکه برند بودن به پایداری ،ماندگاری و توجه به نیاز جامعه بستگی دارد؛در دنیا کسانی در چرخه مدسازی قرار می گیرند که دایره وسیعی از جامعه  را مورد توجه قرار دهند .

وی با  اشاره به تغییرات در جشنواره امسال مد و لباس فجرگفت:امسال در جشنواره مد و لباس فجر علاوه بر مسیر عادی گذشته مجموعه های جدید را ارائه می کنیم،که طرح های خلاقانه ظرفیت رقابت با دنیا و سایر هنرمندان را داشته باشد؛ حتی این بخش را از مسابقه خارج کرده ایم تا هنرمندان بتوانند به راحتی و خارج از چارچوب ها شرکت کنند.

 

مشاور وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان خاطرنشان کرد :ماندگاری آثار، به داشتن مفهوم ارتباط دارد و تغییر رنگ پارچه ،چاپ جدید به معنی طرح جدید نیست‌،به دنبال این موضوع هستیم که ساختارهایی طراحی شود که بعد از چهار پایتخت اصلی مد در دنیا، ما کشور پنجم باشیم واین موضوع دور از انتظار نیست؛البته کشورمان در طراحی هزاران درجه جلو تر از سایرکشورها حرکت کرده و  تاکید می کنم در طراحی پیشرفت خوبی داشتیم، البته صرف ادعا نمی شود باید ساختارهای مبتنی بر اندیشه و فکر ،مدرسه مد و مراکز اصلی را ایجاد کنیم .
در این مراسم «گلگون تکین» مدرس دانشگاه آیدین ترکیه توضیحاتی درباره طراحی و دوخت داشت وگفت :باید بر مبنایی که می خواهید یک الگوی دو بعدی درست کنید، برش را اندازه گیری کنید وبرای تیپ و هیکل الگوهای مختلفی وجود دارد واین الگوها را می توان دستی یا کامپیوتری انجام دهیم؛الگوی اصلی می تواند با هر الگویی طراحی شود، البته ساخت شابلون مهمترین موضوع است ما باید جای دوخت را روی الگو مشخص کنیم .

«گلگون تکین» مدرس دانشگاه آیدین در مراسم روز گذشته از طریق نرم افزار پاورپوینت، اندازه گیری دقیق برای طراحی و دوخت الگوهای مختلف را برای هنرمندان توضیح داد.

برند بودن متفاوت بودن است اما باید هوشمندانه به این تفاوت رسید

«هاکان کورت» در خصوص بحث مارکتینگ برای طراحان مد گفت: این روزها مشتری دو درخواست دارد، اینکه کـالای ارزان ومتـفاوت را به دســت بیـاورد، زمــانی که همه قـیمت ها یکسان باشد مشـتری به دنـبال تفاوت اس؛.شرکـت ها بـاید متفـاوت بـاشند یا اینکه مـحصول مـتفاوت تـولید کنند؛ چـراکه ایـن روزها رقابت بسیار است،انسـان ها به اطـلاعات در سطح دنیا دسترسی دارند و متفاوت بودن بسیار تاثیر گذار بوده و باید با چشم مشتری همدلی کنید و نتیجه خوبی خواهــید دید .برند بودن متفاوت بودن است اما باید هوشمندانه به این تفاوت رسید .

مدیریت ارتباط با مشتری یک استراتژی کسب و کار است

 

«محمدی» عضو هئیت علمی دانشگاه قائمشهر درخصوص تجارت در عرصه مد و لباس گفت: تجارت یک هنر است و هرمسئله ای دانـشی دار د. صنعت مد ولباس اول جهت هنری دارد اما شما به سمت دانش بروید البته که باید خلاقانه نیز حرکت کرد.

وی افزود: سه عامل هزینه ،زمان،کیفیت در فعالیت های اقتصادی مهم است و شما می توانید هزینه را مدیریت کنید تا نـتیجه خوبی در یک فعالیـت اقتـصادی داشته باشید.
«محمدی» با اشاره به اینکه «مدیریت ارتباط با مشتری» یک استراتژی کسب و کار است اظهار داشت: هدف از ایجاد مـدیریت ارتباط با مشـتری ،شناسایی مشتریان سـودآور و برقراری ارتبـاط موثر است.بحث زنجیره تامین، ویـژگی صـنعت و تجارت مد وپوشـاک است که برنـدهای پوشـاک‌ایرانی به سـمت اسـتاندارد های بـین المللی رضایتمندی مشتری و ارزش گذاری برند می روند.

این استاد دانشگاه در خصوص تعریف های مختلف مد بیان کرد: تعریف مد این است که همه آن را انتخاب می کنند و می پسندند، البته مد شیوه رفتاری است که به طور موقت توسط یک گروه اجتماعی بخش خریداران با مولفـه مشتریان در زمان و موقعـیت مناسب ایجـاد می شـود .در ضمن مدهای زودگذر مدهایی هستند که به سرعت وارد جامعه شده و با شور و هیجان مورد پذیرش افراد قرار گرفته و خیلی سریع افول می کند .

همچنین در حاشیه این مراسم ،«حمید حامی» ،چهره شناخته شده عرصه موسیقی ،چندین قطعه حماسی را برای حاضرین اجرا کرد.

در پایان این مراسم که با حضور دکترحمید قبادی مشاور وزیر و دبیر کارگروه مد ولباس وزارت ارشاد فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه شد از برترین های طراحی لباس و تولیدکنندگان پوشاک ایران تقدیر شد.