توسط «عصر گفتگوی قلم» برگزار شد
سومین وبینار تخصصی «هوش مالی و نبوغ اقتصادی» با حضور استاد مطرح آلمانی و صاحبان شرکت های ایرانی

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی  و هنری «عصر گفتگوی قلم»، سومین دوره تخصصی «هوش مالی و نبوغ اقتصادی»  به صورت وبینار  با  تدریس Prof. Wolfgang Hein ، استاد مطرح بین المللی و با حضور صاحبان شرکت های ایرانی و همچنین با ارائه مدرک بین المللی از MFA Capital GmbH in Zürich  سوئیس در تاریخ های  28 و 29 مرداد ماه 1399  آغاز شد.

روز اول (28 مرداد ماه)

وبینار در ساعت 10 به وقت تهران با اعلام عنوان و محتوای آموزشی برنامه 2 روزه و معرفی استاد توسط «مینا علاوش » مدیر آموزش و واحد بین المللی موسسه آغاز شد.

پروفسور«  هاین » در ابتدای صحبت خود، هدف از این وبینار را آشنایی با مباحث اقتصادی شرکت ها در بحران فعلی و در زمان کرونا و نیز برای مدیریت امور مالی شرکت ها برای پس از بحران بیان کرد.

این استاد ادامه داد:  چنانچه می شود  از تجربه شرکت های بزرگ، مثل شرکت آدیداس، ریبوک و یا شرکت های خودروسازی مثل فولکس واگن و بنز و یا شرکت های انرژی که از توربین های بادی و یا انرژی های تجدیدپذیر استفاده کرد و  با افزایش مطالعات خود در زمان بحران کرونا موفق به ارائه راهکار های جدیدی در مسائل مالی شد.

پروفسور هاین می گوید : در 10 سال اخیر، در آلمان قرار شده که از سیستم های حسابداری یکپارچه استفاده شود.

موضوعات روز اول وبینار به شرح ذیل است :

 • معنی و مفهوم هوش مالی
 • سرمایه گذاری بهینه
 • بسیاری از ویژگی های صورت های سود و درآمد شرکت ها
 • تعریفی از ترازنامه- آنچه که اعداد واقعا می گویند (بطور کلی)
 • استفاده از هوش مالی، مدیریت سرمایه گذاری بصورت ثروت آفرینی در شرکت ها
 • عملکرد محاسبات مالی و بازده سرمایه گذاری

در قسمت اول سخنرانی، سوالات مطرح شده از سوی شرکت کنندگان توسط Prof. Wolfgang Hein  پاسخ داده شد. آقای هاین ساختار صورت درآمد، مولفه های هزینه ای و درآمدزا، را در طی یک برهه زمانی مشخص در شرکت ها و در یک واحد تجاری (معمولا ماهانه، سه ماهه یا سالانه) تخصصی دانست.

صورت های درآمدی، دارای چهار بخش طبقه بندی شده است که عبارتند از: درآمد عملیاتی، هزینه کالاهای فروخته شده، هزینه های عملیاتی، درآمدها و هزینه های غیرعملیاتی.

پروفسور هاین در ادامه، به قوانین حسابداری در آلمان که بیشتر متمرکز به بدهکاران و بستانکاران بوده و نه سرمایه گذاران، اشاره کرد.

روز دوم (29 مرداد ماه):

در روز دوم، مباحث هوش مالی با در نظر گرفتن بحران کرونا در زمان فعلی و درگیری شرکت ها و بنگاه های اقتصادی با مشکلات مالی آغاز شد.

پروفسور هاین گفت  : عملکرد آینده شرکت ها تا حدودی متفاوت با عملکرد گذشته آنان خواهد بود؛ تصمیمات شرکت، حق تمام دست اندرکاران و ذینفعان بوده، در نتیجه ضروری است که  گردش اطلاعات با سرعت بیشتری در بین ذینفعان منتقل شود.

این استاد مطرح بین المللی اضافه می کند : در اجرائیات باید تیم های شرکت را تخصصی و کارآمد انتخاب کرد.

موضوعات مطروحه در روز دوم وبینار به شرح ذیل تدریس شد:

 • جایگزینی های جریانات سرمایه گذاری
 • دانش سازمان های تجاری در سرمایه گذاری های داخلی و خارجی
 • دانش تغییر در سیستم های مالی موجود، هوش مالی کاربردی، مدیریت سرمایه در گردش
 • پنج عامل اصلی موفقیت در روند سرمایه گذاری

پروفسور هاین تصریح کرد : تقسیم کردن هزینه های شرکت به دو قسمت Good Cost  و Bad Cost  از مواردی است که مدیران و ذینفعان شرکت می توانند عایدی برگشتی به سازمان را به نحو مناسب دریافت کنند و یا اینکه با مدیریت توانمند بر دفاتر مالی از هزینه های اضافی جلوگیری کنند.

کنترل هزینه ها و نیز استفاده از سیستم های دیجیتالی و دیجیتال سازی مسائل مالی شرکت را کمک مؤثری در کاهش هزینه ها می توان به حساب آورد. کارآفرینان قبل از اینکه سرمایه شرکت را هدر دهند، باید آگاهی کامل به محاسبات مالی شرکت به سوددهی شرکت و کاهش هزینه ها جانبی داشته باشند.

در ادامه آموزش نبوغ اقتصادی ، پروفسور « هاین »  با اشاره به برخی از اسلایدهای آموزشی خود ، موارد مهمی را متذکر شد ؛ که  عبارتند از :

 • در خصوص مدیریت شرکت، به اصول مالی و کاهش هزینه ها در زمان های بحرانی و نیز افزایش نقدینگی و اهمیت آن در شرکت توجه شود.
 • بازگشت ساده سرمایه، بازده ساده شبیه به بازده کل سرمایه است، با این وجود، برای محاسبه بازده خود از یک سرمایه گذاری بعد از فروش آن استفاده می شود.
 • در ادامه وبینار ،پروفسور هاین توجه به نکات ذیل را برای شرکت ها مفید دانست :
 • حجم نقدینگی در شرکت ها ( در کوتاه مدت و بلند مدت)
 • پیش بینی های مالی
 • مدیریت مالی در بحران های غیر قابل پیش بینی
 • تاثیر کنترل مالی بر زنجیره تامین شرکت ها
 • استفاده از سیستم های یکپارچه نرم افزار مالی

« مینا علاوش »  در پایان وبینار اظهار داشت:

IQ مالی و یا همان هوش مالی توانایی یک فرد در حل مشکلات مالی برای خود و یا دیگران است که البته برای هر فرد متفاوت تعریف می شود.

فراهم آوردن یک محیط آموزشی با استفاده از متخصصین مجرب می تواند سرآغاز ورود شما به دنیای بزرگ مدیریت مالی و نیز افزایش فوق العاده سرعت رشد مالی شما باشد. ما در این موسسه سعی داریم که با دعوت از اساتید با سابقه که علاوه بر تدریس، سوابق درخشان مدیریتی در شرکت های بزرگ اروپایی را نیز دارند، آموزه های مدیریتی در زمینه های گوناگون را به مشتریان خود ارائه نماییم.