چهارمین کنفرانس«مدیریت راهبردی در مشاغل و بنگاه های پر ریسک» با حضور روسای اتحادیه مشاوران املاک و طلا و جواهر برگزار شد

به گزارش روابط عمومی موسسه عصر گفتگوی قلم،چهارمین دوره کنفرانس «مدیریت راهبردی در مشاغل و بنگاه های پر ریسک» توسط موسسه «عصرگفتگوی قلم» باحضور«کامران صحت »دکتری مدیریت بازرگانی ، «وحید ناصحی فر» دکتری مدیریت کسب و کار ، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ، «مصطفی قلی خسروی» رییس اتحادیه مشاوران املاک، «آیت محمدولی» رئیس اتحادیه طلا و جواهرتهران با همکاری« مرکز آموزش و پژوهش گروه متخصصین ایران» و دانشگاه «یاشار»ترکیه و همچنین با حمایت معنوی «اتحادیه صنف مشاورین املاک تهران» ،اتحادیه صنف «فروشندگان،سازندگان طلا و جواهرات تهران» و انجمن «مدیران صنایع» همچنین این دوره که به دبیری «سیروس غفوریان فر» و با حضور فعالین حوزه های طلا و جواهر، املاک داران بنام کشور و نیز سرمایه گذاران و انبوه سازان در حوزه ساخت و ساز ، 4 مرداد 97 در مرکز همایشهای بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

در ابتدای این کنفرانس «صحت » در خصوص ویژگی های مشاوران آژانس املاک گفت ،هدف گذاری در آژانس املاک بسیار مهم بوده و یکی از مبحث های مهم بعد از منابع انسانی، برندسازی در آژانس املاک است .
وی ادامه داد:اکثر آژانس ها را مورد بررسی قرار دادیم، حتی ثبت برند را هم انجام ندادندبه همین خاطر باید به جزییات توجه کنیم، جزییات از کلیات برای جذب مشتری مهم تر است .
«صحت» با اشاره به نکاتی درباه شرایط جذب مشتری عنوان کرد:اسم آژانس را به دفعات در مقابل مشتری بگویید تا درذهن آنها باقی بماند حتی بو قهوه ،لیمو، نارگیل در محل ثبت قرار داد، تاثیر نور ،رنگ ،صدا ،شعار، در محل ثبت قرار داد بسیار اهمیت دارد .

وی افزود:شعار تبلیغاتی باید ساده، خلاصه، قابل حفظ کردن و ترجیحا ریتم داشته باشد، در شعار از خودتان تعریف نکنید همچنین اسم مجموعه در شعار نباشد.

این کارشناس تصریح کرد«:مهندسی فروش» برگ برنده شما در آژانس است چرا که شما باید بانک اطلاعاتی جامع داشته باشید، نقاط ضعف آژانس املاک ایران نداشتن CRM است چراکه افزایش ارتباط با مشتری را بالا می برد.
وی ادامه داد:هدف گذاری حرفه ای داشته باشید، آژانس حرفه ای رفتار متفاوت دارد، متاسفانه از دنیای مجازی فقط اینستاگرام و تلگرام می دانیم که خوشبختانه تلگرام فیلتر شد و ما فهمیدیم که حضور در دنیای مجازی از وب سایت شروع می شود. هیچ مجموعه در دنیا بدون وب سایت موفق نبوده است، پس شما به جای مشتری فکر کنید،حتی نام و شماره تلفن خود را در ۱۱۸ ثبت کنید.

«صحت» درباره داشتن تولید محتوا بیان کرد: سایت فعال با تولید محتوا داشته باشید ،محتوای های خودرا نشر بدهید، حتی هشتک گذاری ، لایو اینستاگرام، کپشن گذاشتن بسیار مهم است .

وی درباره آیین نامه انضباطی تصریح کرد:آداب معاشرت با مشتری بسیار مهم بوده، نوع پوشش با بازار هدف رابطه مستقیم دارد، باید در آژانس، آیین نامه انضباطی برای پوشش داشته باشید.حتی استاندارد سازی فرآیند آژانس را در نظر بگیرید و بابت هر سوال مشتری یک جواب استاندارد ارائه بدهید تا اگر مدیر هم نباشد کارمندان کار خود را به خوبی انجام دهند؛ به این آژانس « مدرن » می گویند.
این کارشناس مدیریت، پیرامون روش های شناخت تیپ های رفتاری در مدل « DISC » گفت:شخصیت « D» افراد برون گرا هستند و تسط آنها روی کار است، ایراد زیاد می گیرند و نتیجه برای آنها مهم است.استاندارد های بالایی دارند، تن صدای آنها بلند بوده و در انتخاب مدیر و سرپرست آژانس باید مدیر رفتاری D انتخاب کنید .

وی افزود:شخصیت«I» به معنای نفوذ است، آنها هم برون گرا هستند اما بر خلاف شخصیت D که تمرکز روی کار دارند، تمرکز آنها بیشتر بر روی ارتباط است وشخصیت I را همه دوست دارند،اغراق زیاد می کنند و زیاد به کار علاقه ندارند. اما برای انتخاب مشاور خوب باید شخصیت I را استفاده کنید.
«صحت» درباره شخصیت« S » عنوان کرد:شخصیت S به معنای ثبات است و آنها کاملا درون گرا ،عاشق خانواده،احساسی ،وفادار وتمرکز روی ارتباط دارند. معمولا شخصیت S مدیر خوبی نمی شوند.
وی افزود:شخصیت« C» به معنای تطابق است و درون گرا و قانون مدار هستند،تحلیل آمار و کیفیت برای آنها مهم است و تمرکز روی کار دارند و افراد متخصص C تمرکز بالایی دارند چراکه پروسه تصمیم گیری آنها طولانی است.
در پایان کامران صحت تمرینی برای شخصیت با حضور شرکت کنندگان انجام داد.

در ادامه مراسم،«ALPER ALMELEK» استاد دانشگاه آکسفورد انگلستان عنوان کرد:اگر تخصص و علاقه در کار خود داشته باشید ،موفق خواهید بود . داشتن رهبری کاریزماتیک ،قدرت نفوذ و لذت بردن از کار و داشتن رفتار انسانی بسیار مهم است .

وی ادامه داد:هر فردی درون زیبایی دارد و باید آن را بشناسد و از آن استفاده کند، داشتن رهبری کاریزماتیک باعث می شود جذاب و خاص باشید و در یک جمعیت متفاوت دیده شوید به همین خاطر باید پتانسیل جذابیت خودمان را بالا ببریم و قدرت تاثیرگذاری آن را خواهید دید و این خاص بودن را شما حس می کنید .

این استاد دانشگاه آکسفورد انگلستان تصریح کرد:خصوصیات شخصی در گفتگوهایی که شما با مشتری داریدبسیار اهمیت دارد، حتی کلماتی را که به زبان می آورید هرکدام برای شنونده معانی خاص دارد و برای یک ارتباط موفق اهمیت کلمات مهم است .حرکت های بدن ، لحن صدا، پوشش ،آینده نگری ،داشتن تمرکز،تماس چشمی،سخن گفتن در برقراری ارتباط موثر است .
تماس چشمی بسیار اهمیت دارد ،دقت کنید که با نیت درست به چشم افراد نگاه کنید، چرا که طرف مقابل متوجه نگاه و برخور د شما می شود.نگاه شما نشان می دهد در درون شما چه می گذرد .

در ادامه مراسم «ناصحی فر» عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی درباره مدیریت چریکی به مواردی اشاره کرد و گفت: در مدیریت چریکی باید به کد گذاری ، تمرین،طبقه بندی ،کلاس جهانی ،اتاق فکر،مدیریت تغییر ،مدیریت رفتار حرفه ای ،تعیین متولی ، مدیریت پروژه ،سو مدیریت ،الگوبرداری ، انسانی مبارز ،خود آگاه،مدیریت مقاومت،تجربه ،کشف قدرت ،مدیریت استراتژی و… توجه کنیم.
وی درباره پنج تکنیک خویشتن شناسی عنوان کرد:خودآگاه ، ایجاد ارتباط ، ارتباطات و مذاکرات ، مدیریت ترس و مهندسی خانواده پنج تکنیک خویشتن شناسی بوده و پنج تکنیک دریافت استراتژی خوب شامل کشف قدرت ، استراتژی خوب، استراتژی بد،تمرکز و استفاده از پویایی ها است.

وی ادامه داد: در رهبری موثر باید صداقت اعتماد به نفس و هوش هیجانی ، رهبری اقتضایی فردی و شناخت تک تک افراد ،تعالی سازمانی ، مدیریت بر مبنای هدف ، عامل تغییر و بهبود مستمر مورد توجه قرار بگیرد.
وی افزود:مدیریت دوره های آموزشی کسب و کار ، ضرورت آموزش کسب و کار و نیاز به مدیریت حرفه ای در کسب و کار از نکاتی بوده که باید به آن توجه کنیم .
در بخش بعدی مراسم « خسروی » رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت: زمانی که در اتحادیه حضور پیدا کردم متوجه شدم پتانسیل خوبی در اتحادیه است و با کمک اعضای اتحادیه ساختمانی برای این اتحادیه ساخته شد،در دانشگاه علمی کاربردی که امروز افتخار می کنم که عزیزانم در صنف مشاوران املاک ازآن دانشگاه حدود دو هزار نفر فارغ التحصیل شدند البته حدود چهار هزار دویست نفر از مشاوران املاک مهندس هستند و افراد با سواد ،باهوش در این صنف مشغول به کار شده اند .

وی درباره به کاربردن واژه دلال و نسبت دادن آن به مشاوران املاک ادامه داد:قانون دلالان در سال ۱۳۱۷ شکل گرفت و دلال یعنی دلالت کننده و دلیل آورنده یعنی کسی که بتواند بین دو فرد دلالت کند که او را دلال می گویند و دلال زیبنده ترین اسم بر ما است و اگر بد اطلاق می شود بحث جدایی دارند.دلالی هنر است و هنوز ما نتوانستیم به عزیزان در مجلس و دولت مردان این را بگوییم که باید پروانه کسب من با دیگران فرق کند.

وی افزود:برای اینکه صنف را بسازیم ما با افراد متخلف برخورد خواهیم کرد، ما تحت هیچ شرایطی با افراد متخلف کار نکرده ایم و کمیسیون رسیدگی به شکایات را برای این مجموعه در نظر گرفته ایم.
ما ارباب رجوع نداریم بلکه مراجعه کننده داریم چراکه دولتی نیستیم ومراجعه کننده ها برای ما مهم است و به آنها احترام می گذاریم ،ما از هر منطقه ای به صورت افتخاری بازرس انتخاب کرده ایم تا نظارتی برای افرادی که بدون کسب پروانه کار می کنند و خطای آنها باعث کم شدن اعتبار ما می شودصورت بگیرد؛قرار است در چهار منطقه شمال ،جنوب ،شرق، غرب نمایندگی داشته باشیم و اتحادیه مرکزی نسبت به آنها نظارت داشته باشد .

«خسروی» در خصوص کد رهگیری بیان کرد:کد رهگیری عزت صنف است و باید از روز اول اعلام می شد که این کد میزان محاسبه مالیاتی نیست بلکه برای امنیت معاملات است .
در ادامه « محمد ولی » رییس اتحادیه صنف طلاو جواهرات گفت:در برخی از بخش مدیریتی خصوصی و دولتی ضعف مدیریت باعث شده نتیجه خوبی نداشته باشیم .کشور ما دارای پتانسیل بالای نیروی انسانی و سرمایه است اما با یک حرکت کوچک این وضعیت نابسامان در بازار اقتصاد ما به وجود می آید،با همدلی و همراهی می توانیم این ایراد را برطرف کنیم .
وی ادامه داد:در بخش تولید به خصوص در صنعت طلا و جواهر اگر بگویم صفر است شاید باورش برای شما سخت باشد اما باور کنید که با این همه سرمایه و نیروی کار و خلاقیت که در این بخش وجود دارد اما به خوبی نمی توانیم از آن استفاده کنیم .موانع بسیاری در راه تولید وجود دارد و کارگاه هایی که ۱۰۰ کارمند داشتند به ۱۵ کارمند رسیده اند و این برای من درد ناک است صنعتی که می تواند ارزآوری و اشتغال زایی کند به حالت تعطیل در آمده است .
«محمد ولی» عنوان کرد:صنعت طلا می تواند حرف برای گفتن داشته باشد همچنان که بقیه اصناف هم این توانمندی را دارند ،در فضای مجازی اتفاقاتی رخ می دهد و خرید و فروش طلا و جواهر انجام می شود و شما سعی کنید فعلا خرید و فروشی انجام ندهید تا زمانی که زمینه فراهم شود چراکه طلا و جواهر یک فلز خاص است و به همین راحتی نمی توانیم خرید و فروش کنیم .
در ادامه این کنفرانس «رفتاری » کارشناس مدیریت عنوان کرد:ما یک پدیده به نام «کوه یخی» داریم، بنابراین نارضایتی ، شکایت مشتری یک پدیده کوه یخی است ، اگر در مجموعه شما چند نفر اعلام شکایت می کنند،باید به آن توجه کنیم که بقای ما رضایت مشتری است.ما باید این رضایت را اندازه گیری کنیم و مکانیزم هایی برای سنجش داشته باشید.برداشت های مشتری ها را بسنجید و آنها را هدایت کنید تا اتفاقات خوبی را شاهد باشیم .
وی ادامه داد:از مدار مشتری حرکت کنیم و به منظومه ذینفعان برسیم و باید کارکرد خود را با اتحادیه، جامعه ،نهاد های ممیزی کننده به عنوان ذینفعان در نظر بگیرید، چراکه در آینده پیش رو باید علاوه بر مشتری به دنبال رضایت از ذینعان باشیم.

در اختتامیه مراسم، با حضور« وحید ناصحی فر»عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ، «مصطفی قلی خسروی» رییس اتحادیه مشاوران املاک، «آیت محمدولی» رئیس اتحادیه طلا و جواهرتهران از مجموعه های منتخب صنفی « نشان عالی ستاره دار برند برتر » تقدیر شد.