هفتمین دوره آموزشی مدیریت کسب و کار، با حضور مدیران شرکت های داخلی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی و هنری« عصر گفتگوی قلم»، هفتمین دوره آموزشی بین المللی موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق ایران و آکادمی مدیریت DMAN-آلمان با ارائه گواهی نامه مشترک با حضور «لودولف» مدرس آلمانی PRO.Fred lodulph مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری  goldex ، Ms.Inga Markwart  استاد و مشاور دانشگاه  در حوزه دوره های حرفه ای کسب و کار و «مینا علاوش»  مدیر آموزش موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق بازرگانی ایران روز سه شنبه 30مهرماه  به دبیری «سیروس غفوریان فر» برگزار شد.

در ابتدای این  نشست  یا هم اندیشی ، «علاوش» مدیر آموزش موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق بازرگانی ایران ضمن خوش آمدگویی به شرکت کنندگان در این دوره آموزشی به معرفی«لودولف» مدرس آلمانی پرداخت.

در ادامه این استاد دانشگاه، از شرکت کنندگان درخواست کرد که خودشان را معرفی کنند تا با حوزه کاری آنها آشنا شود؛ در ادامه گزارش می توانید مشروح  هفتمین دوره آموزشی مدیریت کسب و کار را بخوانید:

مدرس آلمانی در خصوص اهداف این دوره آموزشی گفت :در این دوره آموزشی می خواهم به شما بگویم چطور می توانیم سرمایه گذاران سرتا سر دنیا را جذب شرکت کنیم و اینکه چگونه شرکت خود را کاملا موفق توسعه بدهید.موضوع  جلسه امروز ما مدیریت تغییر است، اینکه چطور سازمان ها وتیم های خود راتغییر دهیم تا به موفقیت  دست پیدا کنیم .

وی عنوان کرد: به همین خاطر تاریخچه 1900تا 1970 میلادی را مرور می کنیم، تا عصر صنعت را بیشتر بشناسید؛ چراکه سیستم مدیریتی دراین دوره ها متفاوت است و طول عمر محصولات بالاتر بود.

«لودولف» توضیح داد: در بخش دیگر جلسه به طرح و مدل های مختلف مدیریت می پردازیم. اما در روز دوم دوره آموزشی به تامین مالی بین المللی خواهیم پرداخت، اینکه بین آلمان و ایران چه طرح و برنامه هایی از لحاظ سرمایه گذاری و پیشرفت های مالی می توانیم داشته باشیم .

مدرس آلمانی عنوان کرد:در آلمان تحقیقاتی سالانه انجام می شود  و طی مصاحبه هایی که با کارکنان و افراد مختلف صورت می گیرد، آنها در این تحقیقات متوجه شدند که فقط ۱۵ درصد افراد به هدف شرکت عمل می کنند و ۸۵ درصد فقط کارهایی را انجام می دهند که به آنها تعریف شده؛ فقط کار می‌کنند و هیچ خلاقیتی نیست.

وی ادامه داد: زمانی که به خودتان ایمان داشته باشید و نسبت به فرصت هایی که در بازار کار موجود است  توجه کنید،می توانید به خوبی از شرایط بحرانی و سخت عبور کنید.

 سهامدار اصلی شرکت سرمایه گذاری OET GOLDEX در خصوص چشم انداز یک شرکت تصریح کرد: باید به این موضوع توجه کنید که چشم انداز یک شرکت مدت زمان کوتاهی دارد و باید به مرور آن را تغییر بدهید؛ همه چیز قرار نیست ثابت بماند، شما باید درباره نقاط ضعف و قوت شرکت خودتان صحبت کنید.

وی افزود:عملکرد مدیریتی و نقش شما به عنوان مدیر بسیار مهم است. تمام افرادی که در یک شرکت فعالیت می کنند باید با یک هدف مشترک گام بردارند،حتی اگر هدف تغییر کرد تمام گروه با مدیریت تیمی شما  به سمت هدف جدید حرکت کنند.

 « لودولف» درباره جایگزینی برای افراد با سابقه شرکت عنوان کرد: نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اگر یکی از نیروهای کلیدی شما بازنشسته شود چه اتفاقی برای شرکت شما رخ می دهد؟؛ من شرکت های بسیاری را می شناسم که با رفتن مدیر ارشد شرکت ورشکسته شده است، شما باید یک نفر را جایگزین نیروهای کلیدی خود داشته باشید.

این مدرس برجسته آلمانی پیرامون « هوش هیجانی» عنوان کرد: «هوش هیجانی» به این معناست که شما بتوانید احساسات خود را در ایجاد کسب و کار ،مدیریت کنید به خودتان انگیزه بدهید و همه این موارد به مدیریت شما در شرکت بستگی دارد؛ اگر در محیط کاری  همه یک هدف را  با همدلی و همکاری  دنبال کنید پیشرفت شرکت را خواهید دید .

وی  در خصوص موفقیت شرکت های بزرگ افزود: یک سری از شرکت ها سرمایه و نیروی انسانی یکسانی دارند اما موفقیت آنها یکسان نیست، این شرکت ها در پروسه علمی بررسی شدند و دلیل این موفقیت، اعتمادی است که مدیر شرکت به کارمندان خود داشته و آنها را در حل مشکلات و چالش ها شریک قرار داده و به آنها اعتماد کرده و اکنون شرکت در رده اول و دوم دنیا قرار دارد.

« ودولف» در خصوص  هدف اصلی مدیریت بیان داشت: ما همه باید به سمت هدف بلند گام برداریم، اکثر افراد، ۷۰-۸۰ درصد مسیر را حرکت می کنند اما شک می کنند که آیا به نقطه اصلی می رسند یا خیر؛ به نظر من اگر انرژی شک کردن را صرف ادامه راه بگذاریم به هدف اصلی خواهیم رسید.

دربخشی از نشست ، مدیران شرکت های داخلی ، طرح های خود با شرکت های مختلف را  به «لودولف» مدرس آلمانی ارائه دادند و او نظرات خود را بیان کرد.

 سهامدار اصلی شرکت سرمایه گذاری OET GOLDEX  در دوره آموزشی و پژوهشی DMAN پیرامون استراتژیک کارآفرینی ،طرح کسب و کار، سیستم های مالی کاربردی در سرمایه گذاری ،مسائل مالی بین ایران و آلمان، موانع و مشکلات سرمایه گذاری در اروپا،مدیریت بحران ،مدل های موفق در سرمایه گذاری تجاری  صحبت کرد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری goldex پیرامون ارائه خدمات بهتر برای مشتریان بیان داشت: سعی کنید مشتریان متفاوت را پیدا کنید وجه تمایز خود را با رقبا بگویید، همچنین در بخش خدمات کارهایی انجام دهید که برای مشتریان متفاوت و از رقبا بهتر باشد.

او درباره راهکارهای مواجه با بحران بیان کرد: یک نقشه اورژانسی مستقل طراحی کنید تا بتوانید در بحران با نقشه جلو بروید. راه دوم این است که مدل کسب کار نوآورانه را برای خودتان به وجود بیاورید تا در زمان بحران از آن استفاده کنید ،البته کار درست این است مدیر شرکت نظرات مختلف را از کارمندان خود دریافت کند و با یک هدف مشترک کار خود را در شرکت انجام دهند .

وی عنوان کرد: مدیر یک شرکت باید با میل و اشتیاق به سمت هدف حرکت کند و به کارمندان خود نشان دهد که از روحیه بالایی برخورداراست. عملکرد مدیریتی و نقش شما به عنوان مدیر بسیار مهم است. تمام افرادی که در یک شرکت فعالیت می کنند باید با یک هدف مشترک گام بردارند، حتی اگر هدف تغییر کرد تمام گروه با مدیریت تیمی شما به سمت هدف جدید حرکت کنند.

وی افزود:یک مدیر باید ویژگی های مختلفی داشته باشد. تفکر کند ،قدرت ذهن بالا داشته باشد، در مسیر خود اشتیاق و پایداری داشته باشد، قدرت، امید و انگیزه را به کارکنان خود منتقل کند، اگر یک مدیر ۱۰ بار شکست خورد، باید برای یازدهمین بار تلاش بهتری کند؛ هیچ وقت تسلیم نشود و از اشتباهات گذشته خود برای پیروزی در آینده استفاده کند؛ یک مدیر نباید در یک چهارچوب فکر کند، باید افکار گسترده داشته باشد، از مشخصه یک مدیر خوب این است ،در زمان های بسیار کوتاه تصمیم می‌گیرد، تا این پروژه شامل زمان نشود ،چراکه زمان یک عامل موفقیت است.

در بخش دیگری از سخنرانی، مدرس آلمانی با اشاره به مثلث معروف ارائه محصول گفت: مثلت هزینه، زمان،کیفیت بسیار اهمیت دارد .البته نسبت به رقبای خود محصولات نوآورانه هم داشته باشید ؛درضمن هیچ وقت هزینه مربوط به تحقیق و توسعه خود را قطع نکنید چراکه باید بازاریابی خود را در زمان بحران داشته باشید.

مدرس آلمانی در تعریف «هوش هیجانی» تصریح کرد: هوش هیجانی به این معناست که شما بتوانید احساسات خود را در ایجاد کسب و کار ،مدیریت کنید، به خودتان انگیزه بدهید و همه این موارد به مدیریت شما در شرکت بستگی دارد؛ اگر در محیط کاری همه یک هدف را با همدلی و همکاری دنبال کنید پیشرفت شرکت را خواهید دید .

« لودولف» پیرامون تئوری« y , x »گفت: در دهه ۱۹۳۰ یکی از اساتید بعد از مطالعات و بررسی ها به تئوری« y , x »رسید. در تئوری«x»  افراد را باید آنها را مدیریت کنید،آنها تنبل هستند خلاقیتی ندارند ، از مسئولیت شانه خالی می کنند، باید به آنها  شرح وظایف داد اما در تئوری «y» مشخص شد که این افراد دنبال استقلال هستند، مسئولیت پذیراند، در حال انجام وظیفه احساس رضایت می‌کنند، به خود انگیزه می‌دهند، خلاقیت دارند در این مطالعات عنوان شده است که انسان ها با خصوصیات «x» وجود ندارند چرا که  بعد از بررسی متوجه می‌شویم  افرادی که ما به عنوان «x» می بینیم همه در بدو تولد «y» هستند، اگر غیر از این بود هیچ کسی نمی توانست راه برود.

در روز دوم دوره آموزشی Ms.Inga Markwart استاد و مشاور دانشگاه  در حوزه دوره های حرفه ای کسب و کار حضور داشت و پیرامون موضوع مدیریت ارتباطات در بازارهای بین المللی صحبت کرد.

او به ارتباط غیر کلامی،تکنیک های تجسم برای ارتباط موثر،استراتژی های ارتباطی برای حل مناقشه پرداخت.

این مدرس دانشگاه، پیرامون تئوری های رهبری عنوان کرد:  نیاز نیست رهبر خیلی سر و صدا کند، بلکه می تواند بدون شلوغ کاری و سر و صدا از دور هدایت و مدیریت کند.

«مدیر و هماهنگ کننده پروژه های آموزشی در شرکت ها  و تشکل های ایالت نیدرزاکسن»، با اشاره به مفاهیم اصلی رهبری تصریح کرد: اولین مدل رهبری را به عنوان «مرد بزرگ» از آن نام می برند ، به اصلاح اینکه طرف رهبر به دنیا آمده است.تئوری دیگر رهبری به نام رهبری رفتاری است،که تئوری رفتاری امروز شایع تر است بیشتر مردم به دنبال آن هستند چراکه در این تئوری شما یاد می گیرید که رهبر باشید.

Ms.Inga Markwartدر خصوص تئوری موقعیتی توضیح داد:در تئوری موقعیتی سبک رهبری حائز اهمیت نیست بلکه مهم است که شما این توانایی را داشته باشید که تحت هر موقعیتی خودتان را با شرایط همراه کنید

وی ادامه داد:اما ازیک طرف شاید این تئوری منطقی به نظر برسد،چراکه یک رهبر باید خودش را با شرایط وفق بدهد اما از طرفی انتقادهایی به تئوری موقعیت وجود دارد اینکه در وهله اول یک رهبر یک انسان است و نمی تواند هر لحظه به یک شکل باشد و خودش را در قالب های مختلف قرار دهد. چراکه اگر در قالب یک رهبر دائما در خودتان تغییر و تحول ایجاد کنید یک فرد غیر قابل پیش بینی تبدیل می شوید و این برای پیروان و دنبال کنندگان شما سخت خواهد بود.

استاد و مشاور دانشگاه  در حوزه دوره های حرفه ای کسب و کار عنوان کرد :در تئوری مشارکتی اعتقاد بر این است که  رهبر بدون دنبال کنندگان خودعملا چیزی نیست.در تئوری مدیریتی شما در کنار رهبری کردن باید مدیر هم باشید.

وی ادامه داد: شما به عنوان رهبر یک شرکت باید به جزئیات دقت کنید اما یک کارمند به دنبال حقوق و تشویقی است‌.به همین خاطر به عنوان رهبر باید به دنبال علاقمندی اعضای تیم وشرکت خود باشد.
این مدرس دانشگاه پیرامون سبک های رهبری اظهار کرد: در سبک رهبری دستوری، رهبر بدون اینکه با افراد تیم خود مشورت و مشاوره کند، خودش تصمیم می گیرد و قدرت خودش را حفظ می کندو فاصله ای بین کارمندان و رهبر وجود دارد .

Ms.Inga Markwart عنوان کرد: زمانی که چند سال از رهبری یک فرد در یک شرکت می گذرد،از شرکای خود شناخت پیدا می کند، و این برای موفقیت خود بسیار مهم است.

مدرس دانشگاه پیرامون نوِآوری یک مدیر اظهار کرد:اگر رهبری نور آور و مبتکر باشد، بسیارخوب است. اما اگر نوآوری در شرکت خود نداشته باشد،شرکت به مشکل بر می خورد.

Ms.Inga Markwart در خصوص سبک رهبری با سیاست اقتصاد آزادانه توضیح داد: سبک رهبری با سیاست اقتصاد آزادانه این است که تمامی قدرت به کارمندان و افرادی که در شرکت حضور دارند داده می‌شود و در این سبک رهبر تمامی منابع و ابزارها را در اختیار تیم قرار می دهد.اما نقطه ضعف در این سبک وجود دارد چراکه تصمیم گیری از طرف اعضای شرکت صورت می‌گیرد،اما مسئول تمام اشتباهات به عهده رهبر است.
وی افزود:در رهبری، تعادل سیاست تشویق و تنبیه رهبر مطرح است،به طور مثال اگربه اهداف شرکت نزدیک شویم،مورد تشویق قرار می گیرید اما اگر کمتر از آن هدف کار کنید، تنبیه می‌شوید.

مدرس دانشگاه خاطر نشان کرد :مدل رهبری مشارکتی یکی از بهترین مدلهای رهبری به حساب می‌آید و در مقابل مدل دستوری کم طرفدارترین مدل رفتاری است که در اروپا از آن استفاده می‌شود.

گفتنی است آکادمیDMAN-آلمان به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین مدارس آکادمیک حوزه مدیریت در تهران  به حساب می آید .