دبیر علمی اجلاس سراسری مدیران تأثیر گذار در اقتصاد کشور مطرح کرد؛
اگر تاثیرگذاری مدیران محقق نشود،کشور به توسعه مدنظر نمیرسد/ با اطلاع رسانی صحیح، مردم باید از وجود ارز دیجیتال ملی آگاه شوند

به گزارش گروه عصر قلم ؛ صبح روز دوشنبه ۱۶ آبان ماه 1401، اجلاس سراسری مدیران تأثیر گذار در اقتصاد کشور با حضور جمعی از مسئولان ، مدرسان ،صنعتگران و تولیدکنندگان کشور در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

« شهریار شفیعی » رئیس هیئت علمی آکادمی برند ایران درخصوص این همایش گفت: همایش های برگزار شده توسط موسسه عصرگفتگوی  قلم همواره منشأ خیر و منبع برکت بوده از این زاویه که بخش بزرگی از کارآفرینان ، معلمان و مدرسین ، صاحب نظران و مسئولین را گرد هم می آورد تا نکات و مباحث را در یک محیط دوستانه و فارغ از تنش های جامعه در میان بگذارند. مبحثی که میخواهم مطرح کنم درخصوص شوک و بحرانی است که در ماه های اخیر به حوزه اقتصاد وارد شده و برند سازی در حوزه بحران که چگونه برند خود را حفظ کند ، چه چیزهایی را از دست میدهد و چه چیزهایی برای آن حیاتی است که تحت هیچ شرایطی نباید آن را از دست بدهد.

وی افزود: حتما کسب و کارها مقداری پول  و حتی ممکن است برخی منابع انسانی خود  و یا بازار را  از دست بدهند ولی مهمترین چیزی که نباید از دست بدهند ، تصویرشان است. برندی که تصویر و هویتش نزد مخاطب مخدوش میشود به این سادگی بازگردانده نمی شود و چون این دوران خاص و پر از حساسیت است ، حرکت در جهت اشتباه بر تصویر آنها تأثیر گذار است که به راحتی  قابل ترمیم نخواهد بود. بقیه اندیشمندان و صاحبان قلم و نظر هم از زاویه خود وارد بحث و گفتگو شدند  برای مثال درخصوص گرفتاریهای حقوقی مسائلی  و برخی مسئولان درخصوص اسناد  بالادستی توسعه مباحثی را مطرح کردند. بنابراین کانونی بود تا در شرایط پیچیده امروز  کنش‌گران اقتصادی و افراد صاحب فکر بتوانند وارد گفتگو شوند و این هم در نظر داشته باشیم که در شرایط پیچیده امروز ، حساسیت ها بالا و مباحث اجتماعی پر رنگ است  که مباحث پایه ای و اصولی کمتر مورد توجه قرار میگیرد؛ پس لازم است که چنین همایش هایی باشد تا علی رغم هیجان های بیرونی بتوانیم معقول تر و منطقی تر  مباحث را بررسی کنیم.

« ایمان مصدری » دبیر علمی  این اجلاس گفت : ماحصل تاثیر برگزاری « اجلاس مدیران تأثیر گذار در  اقتصاد کشور » می تواند از لحاظ اقتصادی در جامعه نمایان شود و از طرفی تاثیر آن  بر مبنای اشتغال  و کارآفرینی در جامعه هم باشد‌. پایشی که در این اجلاس قرار دادیم ، میزان اشتغال و کارآفرینی و سپس بحث نوآوری و خلاقیت بوده است؛ یعنی این دو اصل را برای  انتخاب شرکت ها در نظر گرفتیم . اگر تاثیر گذاری مدیران محقق نشود، کشور به توسعه مدنظر نمیرسد زیرا اگر این حمایت از بخش خصوصی صورت بگیرد و شرکت ها وارد فضای  توسعه شوند، به طور قطع  بحث تاثیرگذاری آن میسر می‌شود.

او ادامه داد : ما همیشه در علم مدیریت موضوعی را مطرح می کنیم که می گوید ؛ اثر بخشی و کارایی؛ اثر بخشی یعنی انجام کار درست  و کارایی یعنی انجام درست کار. بنابراین یک ساختار زمانی اثر بخش است که  تاثیر خود را از ساختار مدیریتی بگیرد  تا بتواند در لایه های جامعه تأثیر مثبت بگذارد.

« مصدری » افزود : در این اجلاس بیشتر صنایع و صنایع مادر ، شرکت‌های دانش‌بنیان، بخش زیادی از شرکت های تجهیزات پزشکی حضور داشتند.

وی  درخصوص مشکلات و دغدغه تولیدکنندگان بیان کرد : در این نشست بیش از نود شرکت  مصائب و مسائل خود را مطرح و به روی کاغذ آوردند، ما به دنبال این هستیم که در کمیته رفع موانع تولید ، کمیته سرمایه گذاری و صادرات  این موانع رفع شود و با مدیرانی که در همایش حضور داشتند مانند مدیران وزارت اقتصاد و دارایی ، وزرات کار، سازمان تعزیرات و… به‌دنبال ایجاد ساختار همبستگی  میان بخش خصوصی و دولتی هستیم.

در ادامه ، « سامان کریمی شاد »  دکترای کارآفرینی ،مدرس و متخصص بازارهای مالی با اشاره به اینکه پایدار نگهداشتن حوزه اقتصادی بزرگترین کمک است،بیان کرد: قیمت دلار یکی از معضلاتی است که با آن درگیر هستیم و اگر نوسان نداشته باشد حتی اگر قیمت آن ۳۵ هزار تومان باشد ، صاحبان کسب و کار و کارآفرینان می توانند با این اعداد کسب و کار خود را مدیریت کنند. نکته دیگر صرفا اجرای قانون و مصوبات قانونی  تصویب شده در حوزه کسب و کار مانند  اعطای بسته‌های حمایتی، وام های کم بهره با بازپرداخت طولانی  است که می تواند کمک کند تا صاحبان کسب و کار به مرور  از این برهه بحرانی با موفقیت عبور کنند.

« کریمی شاد » با توجه به تاثیر ارزهای دیجیتال در اقتصاد کشور گفت: هنوز بسیاری از صنایع وارد حوزه ارزهای دیجیتال نشدند و خوشبختانه کشور ما ارز دیجیتال ملی ساخته که بدلیل عدم اطلاع‌رسانی صحیح ،مردم آگاهی از آن ندارند. ساده ترین قسمتی که صنایع می توانند  به آن ورود کنند ، اتاق های بازرگانی است که برای مراودات بین‌المللی جایگزین مناسبی برای دلار است ، با توجه به امنیت بلاکچین و غیر قابل ردیابی بودن  به راحتی می توان بحث تحریم ها را  دور بزنیم و صنایعی که در حوزه صادرات و واردات هستند، در قدم نخست می توانند مشتری این بازار جذاب باشند.

او ادامه داد: مشکلی که وجود دارد بحث اعتماد به بازار ارزهای دیجیتال است، بنابراین اگر سازمان های موثر مانند  آموزش و پرورش، سازمان آموزش فنی حرفه ای و وزارت علوم به این حوزه ورود کنند قطعا نقش موثرتری ایفا خواهند کرد. میتوان با برگزاری جلسات مناظره و با حضور منتقدان ، مردم خود انتخاب کنند و منابع آموزشی به آنها معرفی شود. این موضوع زمان بَر است اما اعتقاد دارم که فرصت داریم  تا در قدم اول در صنعت که البته اکنون هم استفاده می کنیم و در قدم بعدی  مردم که بعنوان یک سرمایه گذاری امن به آن نگاه کنند.

علیرضا احمدیان دبیر اجرایی فراکسیون کارآفرینان مجلس  درخصوص این همایش و حمایت از مدیران گفت: در بُعد قانون گذاری درصورت بهبود و اصلاح قوانین و محیط کسب و کار  اگر توسط مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم با سرعت بیشتری راهبری شود ، میتواند موانع کسب و کارو کارآفرینی را در کشور کاهش داد  و بنظر من در صورتیکه ارتباط انجمن ها و نهادهایی مانند اتاق اصناف و بازرگانی و اتحادیه های صنفی و تشکل های مردم نهاد با نمایندگان محترم افزایش یابد ، این دغدغه ها و مشکلات را با سرعت بیشتری حل میشود و ابعادی که نیاز به ‌ به روز رسانی و اصلاح در تسریع  بهبود فضای کسب و کار دارند هم اتفاق بیفتد. بنابراین یکی از توصیه های مهم من این است که تشکل ها و نهادهای عمومی و سایر تشکل های صنفی با کمیسیون ها و فراکسیون های تخصصی مجلس ارتباط خود را تقویت کنند و نگرانی ها و مشکلات و مسائل مربوط به کسب و کارها را  بطور دقیق تری به بخش پارلمان یا خانه ملت منعکس کنند.

وی  ادامه داد: ما در بخشی از رسته های شغلی شاهد افزایش و در برخی شاهد  رشد کم و متوسط و در بخشی هم افت و نزول کارآفرینی هستیم لذا در صورتی که بخواهیم دقیق بگوییم باید این ها را در طبقات مختلف تقسیم بندی کنیم برای مثال در بخش مشاوران املاک تعداد زیادی توسعه بنگاه های اقتصادی را داشته باشیم، درحالی که در برخی مشاغل و تولیدی ها این عدد معکوس است اما عزم جدی در کشور وجود دارد تا در همه ابعاد بخصوص مشاغل مفید و کارآفرین توسعه یابند  و مجلس با تمام قدرت گام بزرگی  در حذف امضاهای طلایی و بهبود فضای کسب و کار برداشته که نیاز دارد تا با شتاب بیشتری راهبری شود.

 گفتنی است ، با توجه به ارزیابی های انجام شده توسط کارشناسان در انتهای این مراسم  از برترین کارآفرینان و مدیران مجموعه ها  تقدیر بعمل آمد.