درخشش «عصرگفتگوی قلم» در برگزاری وبینارهای تخصصی با کیفیت مطلوب جهانی
یازدهمین دوره بین المللی مدیریت کسب و کار با حضور دو استاد مطرح اروپایی اجرا شد

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی و هنری عصر گفتگوی قلم، همزمان با موج سوم کرونا در کشور ،یازدهمین دوره بین المللی «مدیریت کسب و کار»،با همکاری آکادمی DMAN آلمان،در تاریخ 5 و 6 آذرماه 1399 با حضور، Peter Wagenführ  از اساتید مدرسه آکادمی مدیریت DMAN به همراه  Mr.Uwe WILL مدیرعامل شرکت  VIA BEREMEN Foundation   به صورت وبینار برگزار شد.

در این وبینار که به همت موسسه « عصرگفتگوی قلم » انجام گرفت ، صاحبان شرکت های ایرانی  با  موضوعات مهمی مانند مدیریت  منابع انسانی و برندسازی کارفرما، بازاریابی الکترونیکی و  مدیریت بنادر آشنایی بیشتری پیدا کردند.

روز اول:

« وبینار»  در ساعت ۱۰ به وقت تهران با خوش آمد گویی « مینا علاوش » مدیر آموزش و مدیر واحد بین الملل موسسه « عصرگفتگوی قلم»  شروع شد.

او ضمن معرفی استاد و محتوای دو روزه وبینار، به معرفی آکادمی DMAN و منطقه نیدرساکسون و نیز برخی از مسوولیتهای موسسه عصر قلم پرداخت و افزود: مدیریت مجموعه ، پیوسته سعی داشته ،طبق برنامه ریزی های از پیش طراحی شده در ابتدای سال 2020 ،سمینارهای آموزشی با همکاری آکادمی DMAN را، با توجه به مشکلات ایجاد شده  و بحران  اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا ، بصورت وبینار وبا کیفیت عالی برگزار نماید و هیچ تغییری در برنامه های اعلام شده به آکادمی ایجاد نگردد .

دکتر« شهلا عموری » رئیس اتاق بازرگانی اهوازبه عنوان میهمان افتخاری وبینار در آغاز سخنان گفت گفتند: اینکه یک موسسه در این شرایط سخت اقتصادی با چنین کیفیت چشمگیری مشکلات اقصادی خود را نادیده بگیرد و صرفا برای به روز بودن دانش بازارکار مشتریان خود اقدام به برگزاری وبینارهای تخصصی با مدارس اروپایی کند جای قدرانی دارد.

خانم عموری در ادامه اظهار داشتند که : کشور آلمان در بین کشورهای اروپایی از نظر صنعت و تکنولوژی از کشورهای برتر دنیا است که بازرگانان ایرانی با تعاملات تجاری با کشورآلمان پیوسته سعی کرده اند که کالای با کیفیت ایرانی را صادر نمایند تا ارزش تجاری آنان در بین شرکتهای تجاری آلمان کاهش پیدا نکند.

افتخار دارم اعلام نمایم ،اتاق بازرگانی اهواز با توجه به شناخت بازارکشورهای عراق و عمان و برخی دیگر از کشورهای عربی ،آمادگی همکاری خود  را برای هر نوع اطلاعات تجاری و نمایشگاهی با موسسه عصر قلم اعلام نماید.

پروفسور Prof. Klaus- Peter Wagenfhur  تدریس خود را از ساعت ۱۰:۳۰ با عنوان مدیریت منابع انسانی آغاز نمود.

مطالب وبینار بطور اختصار به شرح ذیل اعلام میگردد:

برنامه ریزی نیروی کار

استخدام

توسعه منابع انسانی

ارتباطات داخلی

همکاری با اتحادیه ها

دکتر Wagenfhurدر مورد  درک جنبه های مدیریت منابع انسانی بین المللی گفت:m همانطور که از نامش پیداست ، مدیریت بین المللی منابع انسانی نه تنها شامل هماهنگی و وظایف منابع انسانی شرکت ها در کشوراست. بلکه  بر زمینه وسیع تری  از منابع انسانی در ارتباط با تیم های بین المللی یا شرکت های فعال بین المللی تمرکز دارد. مدیریت بین المللی پرسنل نه تنها شامل مهارتها و توانمندیهای اداری ، مانند مدیریت رفتار با متقاضی است ، بلکه شامل جنبه های استراتژیک شرکت نیز می شود؛ از جمله:

 • استخدام کارمندان جدید مناسب در کلیه مکانهای شرکت (استخدام پرسنل)
 • استخدام کارمندان در شرکتهای بین المللی (برنامه ریزی پرسنل)
 • اقدامات آموزش بیشتر برای همه کارکنان (توسعه پرسنل)

از نظر ماهیت ، مدیریت بین المللی منابع انسانی بسیار پیچیده تر از مدیریت منابع انسانی (HRM) در داخل است. دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد: اول از همه ، مکان های مختلف شرکت معمولاً کارهای اداری بیشتری را شامل می شوند.

صلاحیت های اصلی موفق مدیریت منابع انسانی از مباحث دیگر وبینار بود که توضیحات کامل آن به همراه مثالهایی گفته شد :

 1. 1. تجارت را بفهمید
 2. 2. مهارت های ارزیابی
 3. 3. مدیریت استعداد
 4. 4. تأثیرگذاری
 5. هوش هیجانی

 دکترWagenfhur در ادامه افزود : رهبران توانمند مسیر مشخصی را برای سازمانهای خود تعیین می کنند. آنها در نوشتن ، گفتار و ارائه ،دیدگاه قانع کننده ای دارند. رهبران موفق، قبل از اقدام برای بدست آوردن نتیجه مثبت ، شرایط را به طور دقیق ارزیابی می كنند. این رهبران انگیزه ایجاد می کنند و زیرمجموعه ها را به اقدامات موثر جهت شرکت تحریک می کنند  و انتقال و تحول را امکان پذیر میسازند.از طرف دیگر ، مدیران موفق بر اساس سیاست ها و رویه های تعیین شده افراد را کنترل و هدایت می کنند. آنها اطمینان می یابند که عملیات روزمره روان و راحت انجام می شود.

این استاد، در پایان سخنرانی خود به 5 استراتژی خلاقیت هدفمند برای نوآوری بیشتر در تجارت اشاره کرد از قبیل :

استراتژی 1: ایجاد فضای کار آرام اما متمرکز

استراتژی 2: ایجاد یک چارچوب خلاقانه در قالب یک فرهنگ سازمانی معتبر

استراتژی 3: به کارمندان خود اجازه دهید آزادانه فکر کنند و عمل کنند

استراتژی 4: خلاقیت به خودی خود هدف نیست ، بلکه باید داستان های موفقیت آمیز باشد

استراتژی 5: همه چیز در مورد تنوع است – هرچه شیوه های تفکر متفاوت تر ، بهتر است

برندینگ کارفرما

برند سازی کارفرما یک تلاش استراتژیک و بازاریابی طراحی شده است که یک سازمان را به مکانی جذاب برای کارکنان تبدیل کند.

برندسازی کارفرما، معیار استراتژی شرکتی است که در آن مفاهیم بازاریابی – به ویژه مارک تجاری – برای ارائه یک شرکت به عنوان یک کارفرمای جذاب و تشخیص (موقعیت) مثبت آن از سایر رقبا در بازار کار ، اعمال می شود.

دکتر  Wagenfhurهدف از برند سازی کارفرمایی را اینچنین توضیح می دهد : «  اساساً افزایش دائمی کارایی استخدام پرسنل و کیفیت متقاضیان بر اساس اثر بازاریابی مورد انتظار است. علاوه بر این ، کارکنان واجد شرایط و متعهد باید از طریق شناسایی بالاتر و ایجاد پیوند عاطفی ، در طولانی مدت به شرکت ملزم شوند. »

برند های شاخص در جهان ، برای ایجاد برند سازی شرکت  خود ، به موارد زیر اهمیت می دهند:

-اعتماد

-وفاداری

– شور

– غرور

روز دوم :

درک مشتری – ایجاد بینش

دکتر Wagenfhur ، کار بر روی بینش مشتری را به  از بین بردن لایه های یک پیاز تشبیه کرد .

او گفت: شما هر چه لایه ها را باز می کنید بیشتر و عمیق تر در مورد کشف محرکها، انگیزه ها ، عملکردها ، نمادها ، قهرمانان و ارزش های مشتری قدم بر می دارید و همواره در پی درک معنای واقعی یک محصول ، خدمات یا مارک خاص برای آنها باشید.

آلبرت انیشتین در مورد ارتباط بینش می گوید: “اگر من یک ساعت وقت داشتم تا دنیا را نجات دهم، من 55 دقیقه برای مشخص کردن مشکل و 5 دقیقه برای یافتن راه حل وقت صرف می کردم. “

دکتر Wagenfhur  در مورد بصیرت مشتری اینچنین اظهار داشتند که، درک عمیقی از عوامل خرید ، اهمیت آنها و دلایل واقعی آنها به شرح ذیل حائز اهمیت است که باید به آنها توجه کرد.

عوامل کلیدی خرید

فاکتورهای کلیدی خرید برای درک اینکه چرا مشتریان آنچه را می خرند و گزینه پیشنهادی خود را خریداری می کنند ، مهم است.

 • آنها توضیح می دهند که چه چیزی باعث انتخاب آنها می شود.
 • براساس نیاز مشتری ساخته شده اند.
 • آنها برای مبلغی که مشتری تمایل به پرداخت دارد تصمیم گیری می کنند.

عوامل دیگری که در روند فروش تاثیرگذار است :

-نوآوری ارزش از طریق تمایز، رشد سودآوری ایجاد می کند

-طراحی تلقینی به توسعه محصولات ، خدمات و راه حلهای کاربر محور کمک می کند

-دانستن حقایق سخت در مورد مشتریان و مصرف کنندگان مهم است

گزاره ارزش مجموعه ای از دلایل مشتری و خرید مشتری از آنهاست.

بازاریابی در شبکه های اجتماعی

بازاریابی در شبکه های اجتماعی ، هنگامی که در استراتژی شخصی شما ادغام شود ،مزایای بسیاری را برای شرکت خود فراهم می کند. اگر انصاف داشته باشیم ، در این مرحله باید ذکر شود که بیشتر این مزایا فقط زمانی اتفاق می افتد که اقدامات رسانه های اجتماعی خود شما به طور مداوم در مدت زمان طولانی تری اعمال شوند. زیرا در این رشته بازاریابی نیز میانبری وجود ندارد.

از منظر بازاریابی در شبکه های اجتماعی باید به چه نکاتی توجه کنید؟

بازاریابی خوب در شبکه های اجتماعی با خلاقیت ، شهود و البته تداوم رشد می کند!

به هر حال ، این بدان معنا نیست که محتوای خلاقانه به تنهایی برای دستیابی به موفقیت پایدار کافی باشد. در این زیرشاخه بازاریابی مدرن ، نکاتی نیز وجود دارند که باید همیشه رعایت شوند. احتمالاً مهمترین مورد این است که، در هر بستر رسانه اجتماعی به زبانی متفاوت صحبت می شود! مهم است که با این زبان سازگار شوید ، در غیر این صورت مطالب شخصی شما به احتمال زیاد گیرندگان غیرفعال را پیدا می کند!

آیا باید پستی برای فیس بوک ایجاد کنید و سپس به سادگی آن را در Instagram ، Twitter ، Pinterest ، TikTok و LinkedIn “کپی و جای گذاری” کنید؟ به هر قیمتی باید از چنین روشی اجتناب کنید ، حتی اگر به نظر برسد که در هفته وقت و تلاش زیادی صرفه جویی می کنید!

وب سایت ها و بهینه سازی موتور جستجو (SEO)

 1. 1. فناوری وب سایت خود را بهینه کنید
 2. 2. رویکرد همراه اول را ایجاد کنید.

3- استراتژی کلمات کلیدی را بر اساس اهداف تجاری تدوین کنید

4- برای حمایت از استراتژی کلمات کلیدی ، یک استراتژی محتوای قوی ایجاد کنید

5- یک استراتژی خوب در زمینه SEO یک تمرین مداوم است

6. بهتر است با یک مشاور SEO درتماس باشید.

B2B, B2C

یکی از بزرگترین افسانه های مرتبط با B2B در مقایسه با گروه های هدف B2C مربوط به شخصی است که در انتهای دیگر معاملات تجاری قرار دارد. مدتهاست که شرکت ها معتقدند که خریدار B2B شخص کاملاً متفاوتی از خریدار B2C است.

به همین دلیل بازاریاب های B2B می توانند از روانشناسی برای برقراری ارتباط با مخاطبان هدف خود استفاده فوق العاده کنند. بیاموزید که تأکید بر مزایا به جای ویژگی ها چقدر مهم است. درباره چگونگی تأثیر سلسله مراتب نیازهای « مازلو  » در نوشتن مطالب بیشتر بدانید. دریابید که ترس هنگامی که خریدار بین دو راه حل مشابه انتخاب می کند چه نقشی می تواند بازی کند.

مدیریت بنادر

در نوبت بعدازظهر روز دوم که از ساعت 14 شروع شد، Mr. Uwe Will ،دیگر سخنران وبینار بود  که  به موضوع قوانین و مقررات بنادر بین المللی که در آلمان از آن پیروی می کنند ، اشاره کرد.

در آغاز وبینار خلاصه ای از موقعیت بنادر«  برمن»  صحبت شد که در شمال غربی اروپا قرار دارد. این بنادر در سال گذشته گردش مالی در حدود 69 میلیون تن در کل بود، 9 میلیون به صورت عمده و 60 میلیون به صورت های دیگر انجام شده است.

لازم است که گفته شود در جابجایی محموله هایی که حدود 60 میلیون تن  در سال گذشته بوده ، کارگران و کارمندان (77000 خانواده از این منظر درآمد داشته اند) بیشتری خدمت کردند.

میزان واردات و جابه جایی وسایل نقلیه و خودرو از آمار بیشتری برخوردار بوده که در این بندر به عنوان بزرگترین بندر انجام می شود.

مناطق داخلی کشور که از این بندرگاه به داخل کشور وصل می شود،تعداد 38000 قطار و ترن است که کالا را جابه جا می کند.

این بندر 360 روز در طول سال شبانه روز کار می کند که فقط 5 روز تعطیلی رسمی دارد.

دکتر Willپس از مطرح کردن  سوالات زیر ، به شرح هر یک از آنان پرداختند.

 • بنادر چه نقشی را در اقتصاد ملی یک کشور بازی می کنند؟
 • چرا بنادر در زنجیره تامین بین المللی حائز اهمیت هستند؟
 • مشکلاتی که در بنادر با آنها مواجه هستیم را چگونه حل کنیم؟
 • بنادر باید از کدامیک از گرایش های جهانی بهره ببرند؟

یکی از تنگه هایی که در آب راه های جهانی است تنگه هرمز در کشور ایران است. البته کانال هایی هم هستند که بهم وصل می شوند.

سرمایه هایی که به بنادرها اختصاص داده می شود، معمولا ثابت هستند زیرا آنها سرمایه های زیرساختی هستند و خریداران از این سرمایه ها برای طولانی مدت استفاده می کنند.

نقش بنادر در زنجیره تامین- عملکرد یک بندر این است که بخش دریایی را به بخش زمینی وصل می کند. باز هم عملکرد یک بندر را می شود اینطور تعریف کرد که کالاهایی که در آنجا دریافت می شود به جاهای دیگر ارسال می کند، چه از طریق راه های زمینی یا دریایی و یا ریلی.

چرا مدیریت بنادر آن قدر اهمیت دارد؟ در بخش های مختلف بنادر مراحل بارگیری، تخلیه، و ترخیص وجود دارد که اگر در یکی از این مراحل خللی ایجاد گردد، گاهی هزینه های سنگینی را برای صاحبان کالا در بر دارد.

برای اینکه لجستیک بین المللی انجام شود، بنادر هزینه های سنگینی بر روی جرثقیل ها و لیفترها انجام داده اند و همینطور آموزش های لازم برای کارکنان بنادر. وقفه هایی که در بنادر ایجاد می شوند، همه دارای هزینه است.

در اکثر بنادر معمولا مسئولیت ها و وظایف به دو بخش تقسیم می شود:

 • زیر ساخت که در زیر آب قرار دارد.
 • بخش تجهیزات که در سطح زمین اخته شده است.

زیرساخت ها که در زیر سطح زمین است معمولا قوانین آن توسط مالک محلی بندر ارائه داده می شود. مثلا بندر«  برمن » در شهر«  برمن » ، قوانین زیر ساختی را برای بندر ارائه می دهد و در قسمت تجهیزات که در سطح زمین است، توسط اپراتور تامین می شود.

آقای «  ویل »  بسیاری از قوانین بین المللی بنادررا جهت اطلاع تجار توضیح داد.