رئیس پلیس فتا پایتخت، در هفتمین کنگره علمی سیستم های نوین ایجاد اشتغال و کارآفرینی مطرح کرد؛
تمهیدات خاص پلیس برای حفاظت از ارزشمندترین دارایی حوزه کسب و کار

هفتمین کنگره علمی سیستم های نوین ایجاد اشتغال و کارآفرینی به همت موسسه فرهنگی و هنری «عصرگفتگوی قلم»،  بعد از دو روز برگزاری در مرکز  همایش های بین المللی سازمان صداوسیما به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی گروه عصرقلم،  هفتمین اجلاس علمی سیستم های نوین ایجاد اشتغال و کارآفرینی در راستای بهبود چرخه اقتصادی کشور با حضور گسترده فعالان و مشاوران حوزه کسب و کار و مدیریت و کارآفرینان پیشرو در جهت معرفی الگوهای موفق بعد از دو روز برگزاری در سالن همایش های بین المللی صداوسیما با معرفی مجموعه های برتر صنعتی، تولیدی و…به کار خود پایان داد.مجید داماد نژاد دبیر اجرایی این رویداد معتقد است :این اجلاس به نوبه خود می تواند در راستای یکپارچه سازی سیستم های ایجاد اشتغال و کارآفرینی نقش بسزایی داشته باشد؛ همچنین موضوع یکپارچه سازی سیستم های کارآفرینی از آن جهت که می تواند سهم خوبی در پیشبرد اقتصاد کشورداشته باشند مبحث مهمی محسوب می شود که توجه به آن به طور قطع دست آوردهای اقتصادی خوبی را برای کشور رقم خواهد زد.

وی افزود : برای برگزاری این کنگره طی فراخوانی ۴ ماهه توانستیم با دعوت از بیش از ۴۰۰واحد فعال اقتصادی در حوزه های اصناف، واحدهای تولیدی-صنعتی کوچک و شرکت های خدماتی-بازرگانی-تعاونی کار خود را آغاز کنیم و در واقع دبیرخانه این اجلاس پس از فرایند کارشناسی و ارزیابی خوداظهاری موفق شد از بین ۴۰۰واحد، ۱۶۰ مجموعه که موفق به کسب رتبه اکثریت در شاخصه های مد نظر اجلاس شدند از ۳۰ بهمن تا اول اسفند ۱۴۰۲به مدت دو روز در مرکز همایش‌های بین المللی صداوسیما تجلیل و تقدیر بعمل آورد .

 سرهنگ داوود معظمی گودرزی، رئیس پلیس فتا تهران بزرگ، با حضور در این کنگره بیان کرد:حمایت کامل پلیس از کسب و کارها و استقبال از نگاه توسعه گرایانه، لزوم ایجاد توازن بین امنیت و تجارت در کسب و کارهامحسوب می گردد، چرا که در اینصورت  خدمات دهی به مشتریان تسهیل گشته و امنیت هم در سطح خوبی افزایش می یابد.

وی افزود: نشت اطلاعات در بسیاری از موارد ضمن تهدید کسب و کارها به آنها لطمات زیادی وارد کرده از این رو، لزوم حفاظت از ارزشمندترین دارایی حوزه کسب و کار که همان اطلاعات مشتریان است امری ضروری تلقی می گردد که پلیس در این راستا تمهیدات خاص خود را پیش گرفته و جلو می رود.

رئیس پلیس فتاتهران بزرگ تصریح کرد: حملات سایبری مرتبط با کسب و کارها و شیوه های پیشگیری از حملات سایبری از جمله نشت اطلاعات و حملات باج افزاری، ضرورت اشرافیت مدیران ارشد به حوزه های فنی و ایجاد سیاستهای امنیتی در کسب و کار خود منطبق با استانداردهای امنیتی، راههای حفظ حریم خصوصی فردی و سازمانی از مهمترین مقوله ها در پیشگیری از آسیب به کسب وکارها است.همچنین ضرورت توجه به هشدارهای پلیسی و رصد مستمر تهدیدات و اعمال به موقع وصله های امنیتی می تواند تا سطح زیادی از لطمه های حوزه های مختلف کسب وکار جلو گیری کند.

همچنین « فاطمه عزیز خانی » عضو مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی با حضور در این کنگره گفت: با اینکه کارآفرینی می تواند نقطه عطفی درکشور باشد، ولی متاسفانه بدلیل وجود سیاستهای کلان کشور این موضوع بیشتر فقط در حد یک عبارت مورد استفاده قرار گرفته و در واقع به الزامات توسعه کارآفرینی توجهی که باید، صورت نگرفته که از جمله آنها می توان به مبحث بهبود فضای کسب و کار و ثبات اقتصاد کلان اشاره داشت  که می تواند ریسک کارآفرینی را تا حدی کاهش دهد، اما شاهد هستیم که این موضوع نیز در سال‌های اخیر کمتر اتفاق افتاده است و همچنان درگیر چالش های عدم ثبات اقتصاد کلان هستیم.

او ادامه داد: از طرف دیگر به طور کل توجه به اقتصاد در مباحثی چون آموزش و مهارت آموزی نیز آنچنان جریان ندارد؛ به عبارتی  بین لینک دانشگاه و صنعت نیز سیاست گذاری خاصی در راستای اقتصاد ایجاد نشده است. در واقع ما افراد مدرک گرایی را تربیت کرده و می کنیم  که به سختی می توانند جذب بازار کار شوند؛ در کل فرهنگ کارآفرینی و خلاقیت را در دانشگاه ها پرورش نداده ایم.

همچنین لازم بذکر است عدم حمایت‌های مالی ومعنوی از کارفرما در زمینه کارآفرینی یکی دیگر از چالش هاست که در این زمینه نیز کارنامه خوبی دیده نمی شود و به عبارتی حتی گاهی دیده می شود آن سرمایه ای که برای کارآفرینی در نظر گرفته شده به دست کارفرما نمی رسد که در اینجا لازم است قوه مقننه وارد کار شود و نظارت خود را بیشترکند ومطالبه گری خود از دولت را افزایش دهد. در کل به نظرم در این میان ساماندهی نظام آمارو اطلاعات از  کارآفرینان مبحث خوبی است که به نوبه خود می تواند کمک مناسبی در حمایت هدفمند از کارآفرینان و بررسی چالش های آنان  باشد که نباید از آن غافل بود.

 « سامان یوسفوند »  عضو هیات علمی دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران که در این رویداد حضور داشت تصریح کرد: بیشتر مردم با نگاه اقتصادی به مقوله کارآفرینی نگاه می کنند، در صورتیکه این موضوع فقط ظاهری است؛ یعنی بنده معتقدم کارآفرینی فقط تابع امر اقتصادی نیست، بلکه مبحثی است که‌ در راستای خدمات اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد و باری از دوش جامعه بردارد. به هر حال فلسفه وجودی کارآفرینی ماهیت اجتماعی دارد، اگرچه در برداشت اولیه نگاه اقتصادی برآن غالب است وباید برای تداوم روحیه کارآفرینی در پی کسب اعتبار اجتماعی باشیم.

وی ادامه داد: البته ناگفته نماند بعد از مدتی که کارآفرینان ،صنعتگران و تولیدکنندگان در راستای حل چالشهای اجتماعی به یاری  دولت  آمدند، دولت به تدریج خود را به رقیب  جامعه و کارآفرینان مبدل کرد؛ بنابراین  رقابت دولت با جامعه که شرایطی نابرابر محسوب می شود چالشی تلقی می گردد که بخش خصوصي و صنعت تولید جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد؛ بنابراین باید دولت از رقابت با بخش خصوصی و کارآفرینان به شدت فاصله بگیرد و پیگیری این سیاست ها را به مجلس شورای اسلامی بسپرد تا از تصویب قوانین معارض باخلاقیت کارآفرینان پرهیز شود و از طرف دیگر مشوق های مناسب مالیاتی و مشوق های مناسبی برای ارتقای کارآفرینی و فراهم کردن زیست بوم کارآفرینی ایجاد گردد.