نهمین اجلاس «بانوان برند آفرین» در کتابخانه ملی برگزار شد
استاد دانشگاه بین المللی نورث وست:
هیچ جامعه ای رشد نخواهد کرد، مگر اینکه پیش قراولان آن، بانوان کارآفرین و ارزش آفرین باشند

به گزارش  روابط عمومی گروه « عصر قلم » ،  صبح روز دوشنبه ۱۸ مهر ماه 1401 ، اجلاس  بانوان برند آفرین در سالن همایش های کتابخانه ملی برگزار شد.

این همایش با سخنرانی دکتر « علی بهبود » ،  نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و گرجستان ،استاد و رئیس دپارتمان بازرگانی،صنعت ،معدن،کشاورزی دانشگاه بین المللی نورث وست ،دکتر « امیرطاها سلامی » مدرس تخصصی دوره های کسب و کار، دکتر خاطره استاد رضایی، رئیس کمیسیون بانوان اتاق تعاون ایران و مدیرعامل اتحادیه تعاونی صنایع دستی استان تهران، دکتر « پونه توکل نیا » ،عضو هیئت رئیسه کانون زنان بازرگان و وکیل اتاق مشترک ایران و ترکیه و معصومه طلوع زمانی ،کارشناس ارشد طراحی لباس و عضو کمیسیون فنی اتحادیه خیاطان تهران انجام پذیرفت.

دکتر « علی بهبود » درخصوص برگزاری اجلاس بانوان برند آفرین گفت: به نظر من امروز بهترین ها در این اجلاس حضور دارند، کسانی که توانستند به لحظات خود ارزش گذاری کرده و طبیعتاً در حوزه آموزش می گوییم این افراد استحقاق پیشرفت دارند به این دلیل که برای خود ارزش بسیاری قائل شدند و من که در این اجلاس حضور دارم عصاره سی سال تجربه و دانش ،تخصص ،علم و معلومات به روز خود را پیشکش این عزیزان میکنم.

وی افزود: من باور دارم که هیچ جامعه ای رشد نخواهد نکرد مگر اینکه پیش قراولان آن بانوان کارآفرین و ارزش آفرین باشند و  باید بگویم که به بانوان قدر قدرت سرزمینم ایران افتخار میکنم که حتی در برخی مناصب و جایگاه های که دارند، بیش از آقایان می درخشند .

« بهبود » درخصوص مباحث مطرح شده در این اجلاس  گفت : بحث ارتباط، شاه کلید ورود به آینده ،گذر از حال و ورود به آینده از مباحثی است که در اجلاس به آن ها پرداخته میشود.

« دکتر امیرطاها سلامی » گفت : در این اجلاس ،  درخصوص فرآیند های تخصصی مدیران حرفه ای با رویکرد کسب و کار و کارآفرینی صحبت شد   و مهم این است که در زندگی بدانیم فروشنده حرفه ای خدمات ، فروشنده ای است که خوب بخرد نه اینکه خوب بفروشد و چیزی که می خرد  نیاز، خواسته ، تقاضا ، ارزش ، باور و نگرش مشتری است. به همین خاطر باید ابتدا مشتری را بشناسیم  و سپس بازار گرایی،بازار شناسی،بازاریابی،بازارسازی،بازار گردی،بازار سنجی، بازار گرمی و بازارداری کنیم که تمام این ها با کسب سه مهارت میسر خواهد شد؛  شناسایی،شناساندن و رضایت.

وی افزود: رضایت درصورتی کسب خواهد شد که مشتریان یا مهمان ها را تقسیم بندی کنیم زیرا احترام در واقع شناسایی حریم های مشتری است و هر مشتری  حریم خاص خود را دارد.

« سلامی » درخصوص اجلاس بین‌المللی بانوان برند آفرین گفت: زمانی که صحبت از کارآفرینی می کنیم، ابتدا باید خلاقیت داشته باشیم و خلاقیت یعنی تولید ایده؛ نوع آوری یعنی تبدیل ایده به محصول و کارآفرینی یعنی ماندگاری محصول در بازار.طبیعتا بانوان با تولید ایده ، تبدیل ایده به محصول و ماندگاری آن  در بازار قدمت هزار ساله دارند و بسیار خوب میتوانند کارها را رهبری و مدیریت کنند، با توجه به تقسیم بندی های که از نظر رفتار فیزیولوژی و اجتماعی و محیطی برای بانوان داریم و مطالعات انجام شده ، نشان میدهد که در بسیاری از کسب و کارها باهوش تر رفتار کرده و قدرت رهبری خوبی دارند. تفاوت رهبری با مدیریت در این است که رهبر در دل ها نفوذ می کند تا افراد به دلخواه خود در جهت اهداف حرکت کنند.

« خاطره استاد رضایی» درخصوص اجلاس بین‌المللی بانوان برند آفرین گفت : بطور واضح باید گفت که جای کار تخصصی برای حوزه زنان ما بسیار کم است. چندین دوره است که همایش های تخصصی در زمینه توانمندی واقعی زنان در حوزه کسب و کار برگزار می شود و می بینیم که  توانمندی های بانوان  در قالب های تخصصی رو به پیشرفت است، پس نیاز به توضیح دادن و معرفی  کردن و رساندن آن به نسل جوان دارد. اگر قالب تخصصی این دست نشست ها افزایش یابد ، رغبت و تعامل و تبادل فرهنگی میان نسل ها هم تقویت می شود و از طرفی انگیزه در فضای کسب و کار در حوزه جوانان را افزایش میدهیم که از شروع یک کسب و کار کمتر بترسند و بیشتر بفهمند که به منابع موثقی برای راهنمایی ها و مشاوره های حقوقی و کار سازی شده مراجعه کنند تا مسیر برایشان آسان شود و بنظر من این بزرگترین تاثیر  این دست همایش ها خواهد بود.

« استاد رضایی »  با اشاره به مباحثی که در این  اجلاس بیان شد، گفت : تمرکز به ارائه خدماتی که در کمیسیون بانوان اتاق تعاون  ایران انجام می شود، بود زیرا بسیار تلاش شده تا بتوانیم فضای  تعامل منطقه ای داخلی و خارجی را شکل دهیم و می دانید که معمولا بانوان برای گرفتن فضاها برای حوزه های بین المللی و خروج از کشور برای حوزه کسب و کار با چالش مواجه می شوند و این دو دلیل دارد ، ما برای اینکه در داخل کشور و در حوزه کسب و کار درگیر موانع و بحران های خاص برای بالا آوردن آن کسب و کار می شویم  و همین قدرت ریسک ما را پایین می آورد  ولی در نقطه مقابل آن هم هستند، عزیزانی که قدرت ریسک و حضور  در بازارهای جهانی را دارند اما مسیرهای تسهیل شده وجود ندارد، ما در اتاق تعاون ایران به بحث روان سازی و رفع موانع کسب و کار ، بهبود قوانین کسب و کار  ، تعریف و چانه زنی های قانونی در بحث اعتبارات و بودجه و بحث اصلاح قوانین در حوزه زنان پرداختیم .

او ادامه داد: وظیفه اتاق تعاون در قالب حقوقی ، نماینده پارلمانی میان سه قوا است یعنی عملا حدفاصل مردم در حوزه کسب و کار  و اقتصاد با بخش های سه‌گانه قوا است.فضای اتاق تعاون، جزو مردمی ترین فضاهای تعاملی اقتصادی است. تلاش می‌کنیم تا با جذب نخبگان در کارگروه تخصصی ، خوشه های مرکزی که تعریف کردیم و کارگروه های که زیرمجموعه این ها است مانند ورزش، سلامت،پوشاک ، زیورآلات پوشاک و معرفی قالب ها و گونه های جذاب برای نسل جوان و پیر و تعامل در تمام اقشار جامعه که بتوانیم در سطح منطقه ای از بازارهای مختلف استفاده کنیم اما متاسفانه مشکل ما معرفی پتانسیل های موجود در بخش زنان است ولی تلاش  می کنیم تا از فضای ارتباطات استفاده و طلاع رسانی انجام شود.

« پونه توکل نیا » درباره موفقیت بانوان در حوزه های مختلف گفت : من فکر میکنم بانوان ما آشنایی بیشتری به ضرورت وجود بسیاری از مسائل پیدا کردند، اگر بخواهیم بصورت واقعی بحث موفقیت را در نظر بگیریم هنوز به آن دست نیافتیم و در مسیر افقی که برای بحث موفقیت تعریف کردیم، هستیم زیرا به ضرورت برند سازی رسیدیم و قوانینی که در فضای کسب و کار آن ها وجود دارد را شناسایی  و سعی در نگاه به فضاهای بین‌المللی دارند اما هیچ کدام هنوز به نتیجه نرسیده و هنوز راه زیادی در پیش داریم.

او ادامه داد: هر کسی نیاز دارد در حوزه فعالیت خود دیده و مورد تشویق قرار بگیرد تا با امید بیشتر ، اشتیاقی برای موفقیت پیدا کند . در دنیای امروز نتورکینگ کار بسیار مهمی انجام میدهد و برگزاری این همایش ها علاوه بر اینکه از نظر روحی و روانی  تشویقی برای شرکت کنندگان است ، سبب تعامل های زیادی با افراد مختلف می‌شود.

معصومه طلوع زمانی گفت: چند سالی است که به برگزاری چنین همایش های بیشتر اهمیت داده می شود  و خوشبختانه قدم های هرچند کوتاه  در مسیر موفقیت بر میداریم  زیرا یکی از نشانه های موفقیت مطرح شدن  افراد کارآفرین است.  با ایجاد تحریم ها مردم علاقه مند به حوزه کارآفرینی  شدند  و می بینیم که قشر جوان ما  به سمت رشته طراحی و دوخت توجه ویژه ای پیدا کردند.