گزارشی ازنهمین تور آموزشی به اروپا و فرصت های مهمی که بازرگانان ایرانی به دست آوردند
بررسی چالش‌ها و ریسک‌ها در قراردادهای سرمایه گذاری

به گزارش روابط عمومی گروه « عصرقلم »،  نهمین تور آموزشی اروپا ( فرانسه و ایتالیا ) 15-23 اکتبر 2023 با هدفِ بررسی چالش‌ها و ریسک‌ها در قراردادهای سرمایه گذاری ، با حضور تجار ایرانی و به همت بخش بین الملل موسسه فرهنگی و هنری « عصرگفتگوی قلم »، برگزار شد .

پاریس:

17 اکتبر 2023

نشست آموزشی تجاری در ساختمان انجمن کارآفرینی MEVO.

مکان جلسه : شرکت MEVO(Mouvement des Entreprises de France Val-d’Oise)

حضور شرکت CEEVO در محل انجمن Mouvement de Entreprises de France  

سخنران : خانم Medeya Spasova

خانم Spasova یکی از مدیران ارشد انجمن CEEVO در مورد معرفی چندین پروژه استارت آپی در این شرکت ، جزئیات کاملی را بیان کرد. شرکت CEEVO علاوه بر دارا بودن فرودگاه ، چندین خط ریلی برای انتقال محصولات از منطقه Val-d’Oise پاریس (قلب اقتصادی فرانسه)، به نقاط مختلف فرانسه را دارد.

تمام بخش اقتصادی پاریس در ناحیه Val-d’Oise قرار دارند که انجمن MEVO از این ناحیه تمام خدمات اقتصادی، آموزش و تجارت را با تمام نقاط فرانسه انجام می‌دهد. انجمن CEEVO نیز یکی از زیر مجموعه‌های MEVO و سپس MEDEF است که پروژه‌های استارت آپی و نوآورانه را حمایت می‌کند و آنان را برای ارتباط با شرکت‌های فرانسوی یاری می‌دهد.

انجمن CEEVO با حمایت از پارک‌های فناوری، یک پل ارتباطی بین فرانسه و کشورهای خاورمیانه، آسیایی، آمریکا، اروپا، خاور دور و آفریقایی به حساب می آید.

انجمن CEEVO دارای ۱۱ موسسه آموزشی است که بیش از ۳۰ هزار دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند.

دیگر شرکت‌های زیر مجموعه CEEVO شامل:

شرکت‌های هواپیمایی، محصولات آرایشی، سیستم‌های الکترونیکی، سیستم‌های فنی و مهندسی، شرکت‌های امنیتی، فن آوری محیط زیست، شرکت‌های تراشبورت و شرکت‌های اتومبیل و ماشین آلات است.

در ضمن شرکت CEEVO حدود ۱۲۰۰ شرکت بین المللی ثبت شده دارد که ۶۰ تای آنان ژاپنی هستند.

تاکسی هوایی یکی دیگر از اقدامات انجمن CEEVO است که فعلا با راننده هدایت می‌شود ولی به زودی مدل بدون راننده آن نیز تولید و آماده خواهد شد. این تاکسی هوایی در آینده به‌جای آمبولانس، آتش نشانی و نظارت‌های کشاورزی و حمل کالا عمل خواهد کرد.

در انتهای این نشست ، جلسه مشاوره با بازرگانان ایرانی برگزار گردید و به تمام سوالات پاسخ داده شد.

Mr. Baki Maneche بعنوان دومین سخنران در خصوص چالشها و ریسکهای قرادادهای تجاری بین المللی به نکات ضروری اشاره کرد؛ او داوری و حل اختلاف را از مهمترین بندهای قرارداد معرفی کرد که مدیران عامل بخش خصوصی و بازرگانان ایرانی باید به آن توجه خاص داشته باشند.

در ادامه مینا علاوش، مدیر بخش بین الملل « عصرگفتگوی قلم» ، به تشریح نحوه قرادادنویسی با ذکر جزییات و نکاتی که باید در نوشتن قرارداد به آن توجه شود پرداخت. واژگان حقوقی خاص و نیز خلاصه نویسی از دیگر موارد ضروری در این بخش سخنرانی بود.

میلان

20 اکتبر 2023

مکان جلسه : نشست در دفتر حقوقی CBA

در این نشست که با همکاری دفتر حقوقی Ferdowsi Legal ، هماهنگی آن انجام شده بود با استقبال بسیار درخشانی ازمدیران و بازرگانان ایرانی از طرف گروه حقوقی CBA و در محل آن دفتر از ساعت 9:30 برگزار شد.

آقای Angelo Bonissoni  رئیس شرکت CBA پس از خوش آمدگویی به هیئت تجاری ایرانی، در مورد تعاملات تجاری بین ایرانیان و تجار ایتالیایی نکاتی را مطرح کرد؛ او تمایل شرکتهای ایتالیایی‌  را جهت همکاری با بازرگانان ایرانی اعلام کرد و اینکه تجار ایتالیایی در اروپا از مشتاق ترین افراد برای کار با ایرانیان در اروپا هستند زیرا فرهنگ مشابه دارند و از کیفیت کالای ایرانی تاکنون بسیار راضی بوده اند.

دومین سخنران خانم  Dr. Laoraاز وکلای ایتالیایی  که 10 سال در دفاتر بین المللی کار کرده است و نسبت به مشکلات و چالش‌های قراردادهای تجاری بین المللی اشراف کامل دارد و از طرفی لینک‌های مناسب برای حل اینگونه مشکلات را پیدا کرده است. او مشاوره‌های مناسب را برای سرمایه گذاری‌های گوناگون برای ایتالیایی‌ها و یا ایرانی‌ها ارائه می‌دهد.

این وکیل حقوقی، در این نشست برای ثبت شرکت در ایتالیا ، ثبت  شرکت با محدودیت محدود پیشنهاداتی را ارائه کرد و در ادامه افزود : برای ثبت شرکت معمولا یک شریک ایتالیایی را توصیه می‌کنیم که درمورد باز کردن حساب در بانک های ایتالیا  در دوران تحریم، در آینده به مشکلاتی برخورد نشود.

خانم  Dr. Laora تفاوت‌هایی در ثبت شرکت در فرانسه و ایتالیا را بیان کرد ، مثلا در پاریس برای ثبت شرکت نیازی نیست که به محضر بروید-در صورتی که  در ایتالیا کارهای ثبت شرکت باید در محضر انجام گردد . پس وکلای ایتالیایی به عنوان مشاور می توانند مسیر ثبت شرکت را برای بازرگانان ایرانی هموار سازند.

سومین سخنران Dr. Arinna Valenza  بعنوان حقوقدان مالیات مسائل کلیدی ای را مطرح کرد؛ او مشاوره های مالیاتی در خصوص حقوق مالیاتی تجار در ایتالیا را انجام می دهد که در این نشست توضیحات کاملی در خصوص انواع مالیات را ارائه داد و آمادگی خود را جهت همکاری با بازرگانان ایرانی اعلام کرد. 

او در ادامه افزود : در دفتر حقوقی CBA حدود 60 وکیل مالیاتی مشاوره های لازم را برای بازرگانان برای ادارات دارایی و دادگستری را ارائه می دهند که حل اینگونه مشکلات هم با این گروه است.

چهارمین سخنران Dr. Babara Orlando ،  حقوقدان در زمینه ملک و املاک در دفتر حقوقی CBA است؛ او گفت : کارشناسان حقوقی این دفتر در زمینه املاک، مشاوره های لازم برای خرید املاک (از ابتدا تا انتهای کار) و سپس راه اندازی کارهای تجاری را ارائه میدهند.

 او افزود : اگر خرید املاک را بخواهید با دولت انجام دهید، مشکلاتی را در پی خواهد داشت. در صورتی که  با مشاوره دفتر حقوقی خصوصی این فرآیند در خرید آسان تر پیش می رود.

پنجمین سخنران Dr. Giovanna Bochetti- حقوقدان و مشاور در مورد مالکیت معنوی در حیطه صنعت است؛ او  در مورد امنیت سایبری مشاوره و راهنمایی لازم را به بازرگانان ارائه داد.

او در بخشی از سخنرانی خود گفت: سیستم های الکترونیکی و فضای مجازی خطرات خود را به دنبال دارد که ما تجار را آگاه می سازیم تا در زمان همکاری با خارجی ها و یا ملحق شدن به شرکت های بین المللی اطلاعات آنان دزدیده نشود.

ششمین سخنران Dr. Stefano La Porta- حقوقدان در مورد داوری و حل اختلاف عضو کانون وکلای میلان است؛  آقای لاپورتا در یک گروه حقوقدان موضوعات دادگستری و داوری را در اروپا و یا در کشورهای دیگر برعهده دارند.

او در ادامه سخنرانی بیان داشت که : مورد Mediation  (سازش از طریق میانجیگری) 50% دعوا و داوری را کاهش می دهد. داوری در دادگستری ممکن است 18 تا 24 ماه طول بکشد.

هزینه داوری در ایتالیا بسیار کمتر از دیگر کشورهای اروپایی است. داوری ممکن است که بصورت خصوصی و در مراکز داوری انجام  شود. که دراین صورت  زمان کوتاه تری را میبرد .

مراحل داوری کاملا محرمانه است.

یک داور معمولا بی طرف است ولی شما حتی می توانید با شرکای خود در کشورهای دیگر را نیز در ایتالیا انجام دهید.

  Dr. Pier Luigi d’Agata دبیر اتاق بازرگانی مشترک ایتالیا – ایران ،هفتمین سخنران این نشست بود که با دعوت و هماهنگی دفتر حقوقی Ferdowsi legal برای دومین بار در جمع بازرگانان ایرانی در شهر میلان و در دفتر حقوقی CBAحضور پیدا کرد.

او پس از خوشامدگویی، به اشتیاق تجارت بین ایران و ایتالیا پرداخت.سپس بیان کردند که :  ایتالیا جمعیتی کمتر از ایران را دارد ولی تجارت ناخالص آن بیش از 2 میلیون یورو در سال است. دومین کشور تولید کننده صنعتی در اروپا بعد از آلمان بوده که 9/10 % افزایش GPD در سال 2020 داشته است.

بیشتر صادرات ایتالیا ، صادرات ماشین آلات است و ایرانیان بیشترین وارد کننده بوده اند، چون نصب آنان از ماشین آلات آلمانی راحت تر است.

مواد غذایی- پوشاک و مواد دارویی دیگر صادرات ایتالیا است.

موضوعات صادرات:  44% ماشین آلات- مواد شیمیایی حدود 5/13%- موضوعات داروسازی حدود 10%

موضوعات واردات از ایران : آهن آلات و فلزات- محصولات شیمیایی یا پتروشیمی که از مشتقات نفتی هستند- محصولات کشاورزی (سبزیجات و پسته و زعفران از ایران)

کشور ایتالیا از نظر مدل با کشورهای اروپایی تفاوت دارد و آن به این لحاظ است که شرکت های ایتالیایی به شرکت های کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم شده اند و ایتالیا در تمام محصولات با چندین مدل شرکتی ،بازرگانی را انجام می دهد.

رئیس باشگاه طلاداران و جواهرداران ایتالیا یکی دیگر از سخنرانان در این نشست بود ؛ این باشگاه، یک موسسه خصوصی است که متشکل از 21 شرکت در مورد تولیدات و فروشنده طلا و جواهر در ایتالیا است.

او افزود : نمایشگاه هنر مدرن و EXPO در میلان دو بار در سال برگزار می شود- اکتبر و ژانویه- که حدود 13 میلیون فاکتور در این EXPO صادر می شود (درسال).

Mr. Felipo Kovaro مدیر یکی از شرکت های الکترونیکی در میلان در این نشست از پتانسیل شرکت خود صحبت کرد و در ادامه علاقمندی خود را جهت همکاری با بازرگانان ایرانی اعلام نمود. او عضو اتاق مشترک ایتالیا- ایران است.